تردمیل آبی

تردمیل آبی دستگاه جدیدی است که در فیزیوتراپی و ورزش درمانی انقلابی ایجاد کرده است. این دستگاه ویژه در تمام استخرهای درمانی و استاندار مورد استفاده قرار می گیرد. تردمیل آبی در کف استخر قرار می گیرد و دارای یک قاب فولادی ضدزنگ است که باعث دوام و ایمنی دستگاه می شود. نوار تردمیل دارای کشش عالی است که می توان با پای برهنه یا با کفش روی آن راه رفت.

این تردمیل ها به راحتی از 1.5 کیلومتر بر ساعت تا 13.5 کیلومتر بر ساعت سرعت می گیرند و فرد استفاده کننده به راحتی می تواند راه رفتن روی زمین، دویدن و یا فعالیت های خاص ورزشی را شبیه سازی کند، اما این بار بدون وزن و تاثیرات منفی بر روی مفاصل، چیزی که در زمان راه رفتن و قدم زدن روی زمین اتفاق می افتد. تمرین هایی مانند راه رفتن، گیاده روی یکپارچه، پیاده روی سریع ، دویدن با سرعت بالا، راه رفتن با انجام حرکت و فعالیت های پلیمری به راحتی روی سطح بزرگ تردمیل قابل انجام هستند. راه رفتن، دویدن و ورزش کردن زیر آب تا پیش از این آنقدر آسان نبود.

مزیت های استفاده از تردمیل آبی

تردمیل آبی دامنه اولیه حرکات را بهبود می بخشد.

سالمندان مبتلا به درد مفاصل و عضلات پس از استفاده از تردمیل آبی کاهش درد را به طور قابل ملاحظه ای تجربه خواهند کرد. گرچه افراد مبتلا به شرایط مزمن، مانند آرتروز، اغلب از انجام فعالیت هایی مانند پیاده روی و ورزش اجتناب می کنند، اما در واقع این حرکات درد را تا حد زیادی برطرف می کنند.

برای افرادی که دچار دردهای مزمن هستند، فشار هیدرواستاتیک طبیعی آب به روند بهبودی کمک می کند. زمانی که بدن تا قسمت قفسه سینه در داخل آب است، فرد تنها 20 درصد وزن بدن خود را تحمل می کند. آب نه تنها التهاب را کاهش می دهد و به آرام سازی کمک می کند، بلکه باعث آرامش مفاصل می شود، قدرت را بهبود می بخشد و انعطاف پذیری را افزایش می دهد.

آموزش راه رفتن در یک محیط کم اثر را شروع می کند.

با روش درمانی تردمیل آبی فرد می تواند بدون ترس از افتادن، آموزش راه رفتن را شروع کند. این روش به بیماران سالمند حس موفقیت بیشتری می دهد و به این ترتیب کمتر پیش می آید که جلسات فیزیوتراپی تردمیل آبی را کنسل کنند. براساس آمار، یک سوم سالمندان بالای 65 سال سالانه دچار افتادن هایی می شوند که در نتیجه عدم تعادل و ضعف جسمی بروز می کند.

پزشک ها باید ابزای داشته باشند که به بیمار کمک کند، تعادل خود را دوباره به دست آورد، تردمیل آبی دستگاه فوق العاده ای برای آموزش راه رفتن در یک محیط کم اثر است.

بیومکانیک مناسب حرکت های زمینی را برای بهبود الگوی راه رفتن ایجاد می کند.

تردمیل آبی یک الگوی طبیعی تر برای راه رفتن در آب ارائه می دهد، اتفاقی که در راه رفتن های معمولی در استخر نمی افتد. این بیومکانیک های مناسب که در محیط بی وزنی ایجاد می شوند، به حرکت بر روی زمین نیز کمک می کنند.

به بهبود قدرت قلب و عروق کمک می کند.

با استفاده از تردمیل آبی ورزش سبک تر و طولانی تر با مقاومت شدید آب ترکیب می شود. این ترکیب استقامت قلبی و عروقی را افزایش می دهد که در نتیجه به استقامت جسمی فرد بر روی زمین می شود.

انعطاف پذیری را افزایش می دهد.

علاوه بر تاثیرات آب بر بدن، در هنگام استفاده از تردمیل آبی آرامش مفاصل و عضلات نیز بیشتر می شود. در زیر آب وزن بدن انسان تا 80 درصد کاهش پیدا می کند و فشار وارد شده به مفاصل کم می شود. با استفاده از ماساژ میزان آرامش مفاصل بیشتر نیز می شود. در زمان استفاده از تردمیل آبی که با حرکات مختلف و فعالیت های قلبی و عروقی ترکیب شده است، استفاده از این دستگاه باعث افزایش انعطاف پذیری نیز می شود.

باعث تقویت عضلات می شود.

یکی از مهم ترین مزیت های استفاده از تردمیل آبی تقویت عضلات است. بررسی های اخیر نشان داده اند که ترکیب تمرینات قدرتی و تمرینات تردمیل آبی نسبت به ورزش هایی که در تردمیل زمینی انجام می شود، در ایجاد توده بدن بسیار موثرتر است.

زمانی که روی تردمیل آبی تمرین می کنید، به علت وجود آب بدن گرانروی بیشتری را تحمل می کند و این باعث تقویت باسن و پاها می شود و همچنین وضعیت عضلات مرکز بدن را بهبود می بخشد.

بهبود و تقویت بافت های آسیب دیده را بهبود می بخشد.توانایی برای انجام طیف گسترده پلاتومتریک را افزایش می دهد.سطح فشار خون را کاهش می دهد.سفتی و خشکی مفاصل را کاهش می دهد.

جهت مشاوره رایگان و دریافت برنامه تمرینی ویژه تردمیل با شماره ۰۹۳۶۱۷۸۲۸۴۸ تماس حاصل نمایید.( مجید قاسم زاده فیزیولوژیست ورزشی )