تعمیر تردمیل – تعمیرات تردمیل و تجهیزات ورزشی

تعمیر تردمیل و تجهیزات ورزشی

تعمیر تردمیل :  ورزش و تناسب اندام یکی از کارهایی است که ما باید برای سلامتی خود انجام دهیم امروزه مردم وقت کمتری برای ورزش کردن در محیط هایی مانند پارک ها و فضاهای دیگر دارد اما این مشکل به لطف دستگاهای تناسب اندام که مهترین آنها تردمیل میباشد بر طرف شده است . ما میتوانیم این دستگاه ها را خریداری کرده و در منزل ویا محل کار خود نگه داریم .

سرویس و روغن کاری به موقع از بروز خرابی و مشکلات در تردمیل ها جلوگیری میکند اما گاها این تردمیل ها دچار مشکلاتی مانند:

خرابی برد تردمیل

عدم کار کرد موتور تردمیل

بوی بد سوختگی در هنگام استفاده

خرابی نوار نقاله تردمیل

نمایش ارور های مختلف

روشن نشدن صفحه نمایشگر

و ایرادات دیگر…

این مشکلات و خرابی ها قابل تعمیر میباشد . در ادامه به معرفی هریک از قطعات تشکیل دنده تردمیل ها میپردازیم و ایرادات هر یک را بررسی میکنیم

قسمت کنسول تردمیل

قسمت کنسول تردمیل

 

این قسمت در واقع مغز تردمیل ما میباشد .یعنی تمامی فرامین حرکت و دور موتور از این قسمت انجام میشود . دکمه هایی مانند دستور حرکت . ایستادن و یا برنامه ورزشی از اینجا میباشد اگر این قسمت خراب شود تردمیل قادر به حرکت نمیباشد در ضمن تمامی ارور های تردمیل در این قسمت نوشته میشود و انجام میشود

در داخل این کنسول هعای آی سی پردازشگر نصب شده که دارای برنامه هایی در خود میباشد که به فریمور دستگاه معروف است اگر این آی سی بسوزد و یاحافظه اش پاک شود خسلس سخت قابل تعمیر است و فقط باید از نماینگی تهیه گردد .

 

کلید امنیت تردمیل

کلید امنیت تردمیل

این کلید در واقع محافظ ما میباشد به صورت که یک طرف آن دارای گیره و طرف دیگر آن یک آهن روبا وجود دارد که آهن رو با را به جای خو روی کنسول متصل میکنیم یک سنسور مگنتی زیر آهن رو است که با اتصال آن تردمیل آماده حرکت میشود و شما مجاز هستید دکمه استارت را فشار دهید. طرفه دیگر که گیره دارد را به لباس خود وصل میکنید اگر به هر دلیلی تعادل خود را در حین راه رفتن و یا دویدن بر روی تردمیل از دست دادید آهن ربا از جای خود کنده شده و تردمیل بلا فاصله از حرکت می ایستد.اگر این طناب گم شود شما میتوانید با گذاشتن یک آهن ربا تردمیل را استفاده کنید اما اصلا اصولی نمیباشد و توصیه میشود که این قطعه رو تهیه فرمایید

 

دکمه اضطراری تردمیل

دکمه اضطراری تردمیل

این دکمه هم برروی کنسول وجود دارد که با فشار دادن ان تردمیل بلا فاصله از حرکت می ایستد . در مواقعی که فرد تنگی نفس میگیرد و یا گرفتگی غضلات پیدا میکند میتواند با فشار دادن این دکمه تردمیل را از حرکن باز دارد . خرابی این دکمه شایع است و امکان دارد اتصالی کند که شما در هنگام استفاده بدون فشار دادن دکه تردمیل می ایستد که باید این دکه تعویض گردد

 

برد اینورتر تردمیل

برد اینورتر تردمیل

این قسمت در واقع قسمت ولتاژ رسان و یا هما اینورتر است . موتور تردمیل و موتور شیب برق خود را از این قطعه تغذیه میکنند .خرابی این قطعه بسیار شایع است اگر این قطعه خراب شود فرمان از بالا به پایین میرسد اما موتور حرکت نمیکند . استفاده نادرست از تردمیل و یا وزن بیش از اندازه باعث خرابی این قطعه میشود.

 

موتور تردمیل

برد اینورتر تردمیل

موتور از نوع DC

موتور تردمیل معمولا از نوع DCمیباشد که در تردمیل ها به کار میروند موتورها این نوع موتورها دارای جاروبک هستند که ممکن است بعد از چند سال استفاده ذغال آنها تمام شود اگر این ذغال ها تمام شوند موتور از کار باز می ایستد این نوع موتورها نسبت به وزن بالا ضعیف بوده و دچار سوختگی سیم پیچ میشوند.

موتور از نوع AC

موتور از نوع AC معمولا در تردمیل های با وزن بالا حدود 250 کیلو استفاده میشود معمولا این تردمیل ها مصارف باشگاهی دارند و قیمت این نوع تردمیل ها از تردمیل های خانگی بالا تر است برای راه اندازی این نوع موتورها از سروو درایو استفاده میشود که در ادامه به آن اشاره میکنیم.

 

سروو دارایو تردمیل

این دستگاه ها برای راه اندازی موتورها سه فاز AC میباشد و ست کردن آن با برد بالا حتما نیاز به تخصص در مورد این دستگاه ها میباشد این درایو عمل چرخش موتور را از بالا گرفته و به موتور انتقال میدهد و باید با موتور ست شود . در صورت خرابی موتور از حرکت می ایستد

جک شیب تردمیل

جک شیب تردمیل

جک شیب تردمیل ها برای بالا بردن سطح تردمیل استفاده میشود موتور این جک ها معمولا از موتور acمیباشند و یک پیچ به زیر انها متصل است که وقتی میچرخد سطح را شیب دار میکند در صورت خرابی معمولا با ارور هایE6ویاE7مواجه میشویم بهتر است قبل از بروز مشکل انرا سرویسش کنیم و بهتر است با استفاده از گریس آنرا روان کنیم تا فشار به موتور وارد نشود.

 

تسمه موتور تردمیل

تسمه موتور تردمیل

تسمه موتور برای انتقال نیرو از موتور به قلتک ها میباشد این تسمه به مرور زمان ممکن است پوسیده ویا پاره شود که باید آرا تعویض کرد اگر لاستیکهای این تسمه به شیار جا بماند تردمیل در حال حرکت صدای کوبیدن میدهد و باید لاستیک های مانده را خارج کرد . این تسمه باید به هنگام ریگلاژ سفت و یا شل نباشد . و به هیچ عنوان نباید روغن کاری شود چون ممکن است بکس و باد کند

 

تسمه تردمیل

 

تسمه تردمیل

 

تسمه تردمیل در اصل مهمترین قسمت یک تردمیل است . جنس تسمه خیلی مهم است که تردمیل عملکرد مطلوبی داشته باشد. تسمه تردمیل به مرور زمان خاصیت خودرا از دست میدهد و به سختی میتوان آن را استفاده کرد . در این صورت معمولا تسمه تردمیل ریگلاژ خود را از دست داده و سر جای خود قرار نمیگیرد . در این صورت باید تسمه تردمیل عوض شود.

روغن تردمیل(روغن سیلیکون)

روغن تردمیل(روغن سیلیکون)

برای کار کرد بهتر تردمیل و جلوگیری از فشار بر روی موتور تردمیل بهتر است هر چند وقت یک بار آن را سرویس و روغن کاری کنیم برای روغن کاری تردمیل بهترین روغن روغن سیلیکون (silicon oil) میباشد که برای استفاده آن فیلم آموزشی آن را برای شما در سایت قرار داده ایم . بهتر است برای سرویس تردمیل خود با ما تماس حاصل کنید و از تجربیات ما استفاده کنید

بررسی خرابی تردمیل های خانگی

در تردمیل های خانگی وزن و نوع استفاده مهم است تا جایی که اگر شخصی برای استفاده از تردمیل باید قبل از گذاشتن پای خود بر روی نوار نقاله ابتدا تردمیل را روشن کرده و تردمیل حرکت کند و سپس بر روی ان قدم زده و یا بدود در بحث تعمیرات تردمیل خرابی و سوختن برد راه انداز و یا اینورتر تردمیل بسیار شایع است و علت خرابی ان رعایت نکردن همین مورد است برای تعمیر اینورتر شما میتوانید با ما تماس بگیرید.

از دیگر مواردی که در بحث تعمیر تردمیل با ان مواجه میشویم سوختن موتور تردمیل می باشد البته موتور تردمیل بر اثر وزن بالا میسوزد و سوختن ان معمولا با بوی بد سوختگی همراه می باشد از دیگر خرابی های  موتور به اتمام رسیدن جاروبک یا ذغال موتور می باشد برای تعمیر موتور تردمیل خود تیم مجرب مجموعه می توانند مشکل تردمیل شما را حل کند

 

سوالات متداول در خرابی تردمیل های خانگی

بوی بد سوختگی از کجا است؟

یکی از سوالاتی که برای شما عزیزان بوجود میآید بوی بد سوختگی تردمیل است . و قتی وزن بالا بر روی تردمیل برود تردمیل موتورش میسوزد و این سوختگی همراه با بوی بد میباشد لازم است دقت کنید که برای استفاده از تردمیل باید به حد میزان وزن تعین شده تردمیل دقت کنید بهتر است حتما ترد میل را هر 6 ماه یکبار سرویس کنید تا با این مشکل مواجه نشوید

چرا تردمیل بعد از چند ثانیه کار کردن از کار میافتد؟

این مشکل عمدتا برای تردمیل ها بوجود می آید معمولا و قتی سنسور حرکت یا اینکدر دستگاه میسوزد این مشکل بجود می آید و با ارور یک در صفحه نمایش مواجه میشویم . در این حالت باید سنسور سرعت تعویض شود و اگر با تعویض سنسور سرعت این مشکل بر طرف نشد ترد میل خود را به دست یک تعمیر کار تردمیل مجرب بسپارید تا مشکل بر طرف شود.

چرا تسمه تردمیل از حالت ریگلاژ خارج میشود؟

در برخی از موارد مشتریان تماس میگیرند و میگویند تسمه تردمیل از ریگلاژ خارج میشود . این به این منظور است که ابتدا میتواند الایاف زیرین تسمه تردمیل از بین رفته باشد و تسمه بر روی قلتک ها لیز بخورد در این حالت روغن زدن هم به تشدید این عمل کمک میکند .

دیگر ایرادی که میتواند باشد از بین رفتن شیار های قلتک ها است در این مورد قلتک ها باید عوش کردد و یا دوباره شیارها بر رویش حک شود .

چرا تردمیل در حالت کار کردن میلرزد؟

عمده این مشکل در تردمیل برمیگردد به به تسمه موتور تردمیل و در صرت فرسوده شدن این تسمه تردمیل به اصطلاح میکوبد و یا دارای لرزش میشود.شیار های این تسمه در صورت خورده شدن این مشکل برایش به وجود میآید.

از کجا بفهمم تسمه تردمیل اصلی است؟

تسمه تردمیل در اصل باید در ناحیه آیارات قوی باشد و تسمه تردمیل نباید نارک باشد .تسمه تردمیل را از هرجا تهیه میکنید باید دارای گارانتی تعویض باشد ما تمامی تسمه های تردمیلمان دارای 18ماه گارانتی تعویض است.

مجید قاسم زاده فیزیولوژیست ورزشی

جهت مشاوره رایگان و دریافت برنامه تمرینی ویژه دستگاههای هوازی ( تردمیل ، دوچرخه ثابت ، الپتیکال ) با شماره ۰۹۳۶۱۷۸۲۸۴۸ تماس حاصل نمایید.

 

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.