توپ سوئیسی | آب کردن شکم با (swiss ball)

توپ سوئیسی چیست؟ توپ هایی که در ورزش مورد استفاده قرار می گیرند و مفید هستند، انواع متفاوتی دارند؛ توپ های سوئیسی، توپ های پزشکی، توپ های درمانی و توپ های ماساژ که هر کدام از آنها می توانند به صورت جداگانه فوایدی را برای بدن داشته باشند.

از سال 1963 میلادی این توپ ها به صورت رسمی وارد عرصه ورزش و سلامتی شدند که در کشور سوئیس نیز طرفداران زیادی پیدا کرد و به همین دلیل به توپ سوئیسی معروف شد.

توپ های تعادلی یا همان توپ های سوئیسی بیشتر برای تمرینات قدرتی، تعادلی و انجام دادن حرکات انعطاف پذیری به کار برده می شوند.این توپ ها دارای قطرهای متفاوتی بوده و اغلب در مقابل پارگی یا ترکیدگی مقاوم هستند.

توپ سوئیسی
توپ سوئیسی

از این توپ ها برای انجام دادن ورزش هم در خانه و هم در باشگاه میتوان استفاده کرد و افرادی که در خانه فرزندان کوچکی دارند نیز لازم نیست نگران پارگی و ترکیدن این توپ ها باشند و می توانند در کنار خانواده ورزش دلخواه را به آسانی انجام بدهند.

توپ سوئیسی

با استفاده از توپ های سوئیسی می توانید شدت تمرینات را افزایش دهید و برای حفظ تعادل بدن تمرین کنید؛ با حفظ تعادل روی توپ می توانید هماهنگی بین عضلات را نیز افزایش دهید.

زمانی که با توپ پیلاتس ورزش انجام می دهید، عضلات شما با سطح نامتعادلی رو به رو است و باید برای حفظ تعادل، تلاش بیشتری انجام بدهد و بر روی انجام تمرینات تمرکز کند.

با انجام دادن تمرینات ورزشی نامتعادل بدن فعالیت بیشتری دارد و به دلیل این فعالیت کالری سوزی بیشتری نیز در بدن اتفاق میفتد و ورزشکار زودتر می تواند به اهداف مورد نظر خود دست پیدا کند.

زمانی که عضلات بیشتری درگیر انجام دادن ورزش می شوند، وضعیت فیزیکی و تناسب اندام نیز زودتر ارتقا پیدا می کنند و فرد زودتر به اهدافش می رسد.

در زمان انجام دادن ورزش با استفاده از توپ سوئیسی اگر در ناحیه ستون فقرات و عضلات این ناحیه مشکلی وجود داشته باشد، با انجام تمرینات احتمال آسیب دیدگی در نواحی مختلف بدن، مخصوصا ستون فقرات کمتر می شود.

توپ ها از جنس لاستیک مقاومی ساخته شده اند و همان طور که اشاره شد، این جنس لطیف و در عین حال مقاوم در حین انجام دادن تمرینات به بدن آسیب وارد نمی کند و بدن در حالت آرام و بی خطری می تواند ورزش انجام بدهد.

ورزش در منزل با توپ سوئیسی

با توپ های سوئیسی می توانید در کمترین فضا در خانه ورزش های مفیدی را برای ارتقای سلامتی و رسیدن به تناسب اندام انجام بدهید. با انجام دادن ورزش بر روی این توپ ها ضربان قلب و تنفس به صورت یکنواخت بالا خواهد رفت و این افزایش می تواند عملکرد قلبی و تنفسی ورزشکار را نیز ارتقا بدهد.

تمرینات هوازی با پیگیری منظم و انجام دادن دقیق به راحتی می تواند بر عدم به وجود آمدن بیماری های قلبی، تنفسی و دیابتی تاثیر زیادی بگذارد.

زمان انجام دادن ورزش با توپ سوئیسی، عضلات زیادی درگیر می شوند، جریان خون در بدن نیز افزایش پیدا می کند و این افزایش گردش خون، چربی سوزی در بدن را بیشتر می کند.در زمان استفاده از توپ، قابلیت استفاده از دمبل و دستگاه برای شما نیز وجود دارد و افراد با هر سن و سالی می توانند از این توپ ها استفاده کنند.

برای اینکه ورزش کامل تر و بهتری را انجام بدهید، بهتر است در کنار ورزش های هوازی مانند؛ تردمیل، الپتیکال یا اسپینینگ از توپ سوئیسی استفاده کنید تا بتوانید قدرت تمریناتتان را به راحتی بالا ببرید.

از توپ سوئیسی نیز می توانید در انجام ورزش های یوگا، ژیمناستیک و پیلاتس نیز استفاده کنید که با رواج یافتن این کار در ایران توپ ها به توپ پیلاتس و توپ یوگا نیز شهرت یافته اند.

برای تهیه توپ های سوئیسی فقط کافی است در ابتدا دقت کنید که توپ سالمی را خریداری کنید و بعد برای انتخاب سایز از فروشنده حتما کمک بگیرید تا با توجه به قد خود بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

مجید قاسم زاده فیزیولوژیست ورزشی

جهت مشاوره رایگان و دریافت برنامه تمرینی ویژه دستگاههای ورزشی ( استپر های ورزشی، روئینگ، تردمیل ، دوچرخه ثابت ، الپتیکال،صندلی جادویی،توربو فیتنس، کش فوردی پرو، کش cx… ) با شماره ۰۹۳۶۱۷۸۲۸۴۸ تماس حاصل نمایید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.