دوچرخه ثابت و لاغری در منزل

دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت
دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت

مزایای تمرین با دوچرخه ثابت

ورزش با دستگاه دوچرخه ثابت یک نوع فعالیت هوازی است، به همین دلیل مزایای زیادی برای سلامت به همراه دارد. چند مورد از مهمترین آنها عبارتند از:

با کمک این دوچرخه ها به خوبی می توانید وزن کم کنید. اگر از اضافه وزن رنج می برید، انتخاب دوچرخه های ثابت برای سوزاندن چربی های اضافی یکی از بهترین گزینه های ممکن است.
دوچرخه های ثابت در کاهش استرس شما هم نقش دارند و مانند دیگر ورزش های ایروبیک سبب ترشح هورمون اندروفین می شوند.

دوچرخه ثابت

ثابت شده این هورمون در افزایش میزان شادی و نشاط تاثیر دارد. بنابراین اگر می خواهید در محیط خانه با کمک دستگاه های ورزشی خوشحالی بیشتری داشته باشید به سراغ دوچرخه های ثابت بروید.
اگر با دوچرخه های ثابت درست ورزش کنید فشاری روی مفاصل و زانوهای شما وارد نمی شود و نسبت به دیگر دستگاه های خانگی آسیب و عوارض کمتری به همراه دارد.
داشتن این دوچرخه برای دوچرخه سواران هم مفید است. در روزهایی که به دلیل گرم یا سرد بودن هوا امکان دوچرخه سواری بیرون از خانه وجود ندارد، این دوچرخه ها به تقویت ماهیچه ها کمک می کنند تا آمادگی بدن کاهش پیدا نکند.

دوچرخه ثابت را چگونه تنظیم کنیم؟

اگر قرار است دوچرخه ثابت را در خانه قرار دهید، بهتر است فضایی را برای آن در نظر بگیرید که جای کافی برای سوار و پیاده شدن داشته باشید. مهم است که چطور روی دوچرخه می نشینید. تنظیم ارتفاع دسته ها و زین دوچرخه اهمیت زیادی دارد. علاوه بر این به چند نکته دیگر هم توجه کنید:

دوچرخه ثابت

جهت زین: زین باید کاملاً موازی با زمین قرار بگیرد. اگر جهت زین رو به بالا باشد، به کشاله ران فشار وارد می کند. اگر زین به سمت پایین باشد فشار بیشتری روی بازوها و شانه وارد می شود.

ارتفاع زین: برای تنظیم درست زین باید ارتفاع آن را طوری تنظیم کنید که وقتی روی صندلی می نشینید، زانوی تان کمی خم شده باشند. نکته دیگر اینکه هنگام رکاب زدن، مفاصل لگن نباید حرکت های ضربه ای شدید داشته باشند چون سبب درد یا بی حسی می شود.

دسته دوچرخه: در دوچرخه های ثابت، تنظیم دسته دوچرخه اهمیت دارد و باید در وضعیت رو به جلو قرار گرفته باشد. اگر دسته های دوچرخه بیش از حد بالا باشند فشار به نشیمن گاه وارد می شود. دسته های پایین نیز خستگی بازوها، شانه و کمردرد را به دنبال دارد.

اینتروال برای کاهش وزن

شاید دوچرخه ثابت را در جایی از خانه قرار می دهید که جلوی تلویزیون باشد، در نتیجه ضمن پدال زدن روی دوچرخه ثابت کمی هم تلویزیون می بینید یا به حدی آهسته پدال می زنید که حتی قادر به کتاب خواندن یا مرور تیتر روزنامه ها باشید. اگر می خواهید با کمک دوچرخه ثابت به وزن ایده آل تان برسید بهتر است تلویزیون و مجله را کنار بگذارید و حرکت های ورزشی را به صورت «اینتروال» دنبال کنید.

دوچرخه ثابت

اگر عضو باشگاه های ورزشی هستید حتماً این اصطلاح به گوش تان خورده است. در غیر این صورت اینتروال به وضعیتی گفته می شود که شما سرعت پدال زدن را به طور متناوب کم و زیاد می کنید؛ برای مثال سه دقیقه با سرعت بالا پدال می زنید و سه دقیقه بعدی با سرعت پایین در نتیجه به دلیل کم و زیاد کردن سرعت دستگاه ورزش برایتان جذاب تر شده و چربی سوزی به شیوه بهتری انجام می شود. بدین ترتیب برنامه کاهش وزن تان را با موفقیت بیشتری دنبال می کنید. این شیوه ورزش با دوچرخه ثابت به تقویت ماهیچه های پاها نیز کمک می کند.

دوچرخه ثابت

متخصصان برای بزرگسالان 150 دقیقه ورزش هوازی در هفته را توصیه میکنند.اگر شما زمان کافی را ندارید،75 دقیقه در هفته را امتحان کنید. استفاده از دوچرخه ثابت راهی مناسب برای تمرین هوازی است و تا شما پا روی پدال بگذارید،30 دقیقه زود می گذرد واگر این کار را 7 روزِ هفته انجام دهید،حداقل 150 دقیقه در هفته را ورزش هوازی کرده اید.

مجید قاسم زاده فیزیولوژیست ورزشی

جهت مشاوره رایگان و دریافت برنامه تمرینی ویژه دستگاههای ورزشی ( تردمیل ، دوچرخه ثابت ، الپتیکال،صندلی جادویی،توربو فیتنس، کش فوردی پرو، کش cx… ) با شماره ۰۹۳۶۱۷۸۲۸۴۸ تماس حاصل نمایید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.