صفحه های چاپ مرکب

صفحه چاپ معمولاً از یک ورق مسطح نازک آلومینیومی تشکیل شده است که برای آبدوست کردن سطح آن عمل آوری شده است. روی آن یک پوشش پلیمری حساس به نور قرار می گیرد که از طریق یک فیلم در معرض اشعه UV قرار می گیرد (که بسته به پوشش مثبت یا منفی است).

سپس نواحی غیرتصویری دور می‌شوند تا سطح آبدوست نمایان شود. پردازش مدرن معمولاً در تجهیزات مستقلی است که هرگونه مواجهه اپراتور را با راه حل های در حال توسعه محدود می کند.

توسعه دهندگان آبی در حال جایگزینی سیستم های مبتنی بر حلال هستند. صفحه فلزی با کاغذ یا مواد پلی استر برای برخی از چاپ های کوتاه مدت کوتاه جایگزین می شود.

کاغذ یا زیرلایه دیگری که چاپ می‌شود را می‌توان به‌صورت ورق‌های منفرد وارد مطبوعات کرد و به‌صورت توده‌ای از ورق‌ها (لیتوی تغذیه‌شده با ورق) یا به‌صورت قرقره پیوسته (وب افست) که پس از چاپ به چاپ نهایی تبدیل می‌شود، تحویل داده شود.

مرکب چاپ تحت وب را می توان بیشتر به افست وب سرد (با خشک شدن جوهر با نفوذ) و هیت ست وب افست (با خشک شدن جوهر با تبخیر در کوره های گازدار) تقسیم کرد.

فرآیند تغذیه ورق معمولاً برای چاپ طیف گسترده ای از چاپ های تجاری/تبلیغاتی و کارتن ها استفاده می شود در حالی که افست وب برای روزنامه ها و مجلات استفاده می شود.

جوهرهای مورد استفاده محصولاتی با ویسکوزیته بالا هستند که بر پایه رزین ها و روغن های با فراریت کم هستند.

ماشین چاپ پس از استفاده با شستشو با حلال با استفاده از حلال‌های آلی فرار، معمولاً هیدروکربن‌ها، تمیز می‌شود، اگرچه اکنون حرکتی به سمت پاک‌کننده‌های مبتنی بر روغن نباتی و حتی پاک‌کننده‌های مبتنی بر آب وجود دارد (Searle, 1993).

بخش عمده‌ای از صنعت چاپ لیتوگرافی، مرکب چاپ فلکسو وب سرد روزنامه‌ها با استفاده از جوهرهای با ویسکوزیته پایین‌تر است که روی پرس‌های پرسرعت کار می‌کنند و مستعد مه‌کردن هستند، اما کمتر از لترپرس چرخشی است.

ب) لترپرس
Letterpress یک فرآیند چاپ “تسکین” است – به این معنی که ناحیه تصویر بالاتر از ناحیه غیر تصویری قرار می گیرد.

ناحیه تصویر برجسته قبل از تماس مستقیم یا غیرمستقیم با بستری که قرار است چاپ شود، جوهر می‌شود.

کاربردهای تخصصی تری که در دو دهه اخیر توسعه یافته اند، از لترپرس افست استفاده بیشتری کرده اند، جایی که تصویر از طریق یک پتو لاستیکی منتقل می شود.

به طور سنتی، تصویر برجسته از نوع مرکب چاپ افست یا صفحات فلزی حکاکی شده بود، اما این صفحات تا حد زیادی با صفحات فوتوپلیمری جایگزین شده‌اند که در معرض فیلم منفی یا مثبت قرار دارند و در تجهیزات اختصاصی توسعه یافته‌اند.

توسعه دهندگان آبی در حال جایگزینی سیستم های مبتنی بر حلال هستند.

لترپرس که با ورق تغذیه می شود به حدی کاهش یافته است که امروزه در کشورهای صنعتی از اهمیت تاریخی برخوردار نیست. همین امر در مورد استفاده از لترپرس چرخشی در چاپ روزنامه نیز صادق است.

یکی از بخش‌هایی که لترپرس هنوز در آن از اهمیت زیادی برخوردار است، چاپ برچسب‌های خود چسب با قرقره است، اما حتی در آنجا استفاده از آن در حال حاضر رو به کاهش است.

مرکب رنگ که بیشتر برای چاپ لیبل دوار استفاده می‌شوند، با اشعه ماوراء بنفش پخته می‌شوند، اگرچه هنوز مقداری از جوهرهای تنظیم حرارت وجود دارد.

جوهرهایی که برای چاپ لترپرس استفاده می شود بسیار شبیه و گاهی مشابه با جوهرهایی است که برای لیتوگرافی استفاده می شود.

  • منابع:
    1. Printing Processes and Printing Inks
  • تبلیغات: 
  1. عرضه کننده پارچه لگ مجلسی کیلویی
  2. شرکت فروش مانتو شلوار ورزشی
  3. دستگاه cnc طلا|خرید و فروش ارزان ترین آنها در کشور
  4. تخفیف 90 درصد زرشک در مشهد!

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.